Kalkulator kredytu dla firm – ogólne informacje

Samo założenie firmy nie jest sprawą skomplikowaną, ale jej prowadzenie często wymaga posiadania odpowiednich środków finansowych. Dla wielu osób właśnie brak kapitału jest głównym problemem, który uniemożliwia skuteczne prowadzenie własnej działalności. Rozwiązaniem dla takich osób są kredyty dla firm, które pozwalają na rozwijanie własnego biznesu. Do porównywania ofert kredytów dla firm w różnych bankach, służy kalkulator kredytu dla firm.


Obecnie kredyty dla firm to dział, który coraz lepiej się rozwija i staje się coraz bardziej popularny. Ludzie mają bowiem coraz więcej odwagi i decydują się za pożyczone pieniądze rozpoczynać działalność gospodarczą. Jeśli chodzi o kredyty dla firm jest ich obecnie coraz więcej i dzielą się one na pewne grupy.


Poszukujesz oferty leasingu? Kalkulator leasingowy – sprawdź tutaj lub tutaj: ranking leasingu


Kredyt dla firm – różne oferty

Praktycznie każdy bank ma w tej chwili w ofercie takie specjalne kredyty specjalnie przygotowane na potrzeby firmy. Cechą charakterystyczną wszystkich tych kredytów jest ich przeznaczenie, które musi wiązać się bezpośrednio z intestacją.

Pierwsza grupa kredytów dla firm to oferta przeznaczona dla osób, które dopiero chcą założyć własną działalność i potrzebują na to środków finansowych. Większość banków oferuje obecnie tego rodzaju opcję kredytową, która może być nazywana inwestycyjną. Aby uzyskać tego rodzaju kredyt trzeba przedstawić w banku odpowiednie gwarancje dotyczące działalności firmy.

Dopiero po zaopiniowaniu przez bank naszego planu rozwoju,  zostanie podjęta decyzja o tym czy kredyt zostanie udzielony. Bank musi bowiem zobaczyć przyjemniej prawdopodobieństwo tego, że kredyt będzie można bez problemu spłacić.

Druga grupa kredytów dla firm poszczególnie spotykanych w bankach to małe kredyty na bieżące wydatki. W takim przypadku chodzi o nieduże kwoty pieniężne, które mają wspomóc firmę, która w danej chwili ma problem z bieżącą działalnością. Poszczególne wydatki mogą być więc finansowane za pomocą małego kredytu dla firmy. Jest to opcja podobna do tradycyjnego kredytu gotówkowego. W tym przypadku nie wchodzi w grę żaden zastaw a pieniądze są spłacane na podstawie umowy z odpowiednim procentem.

Ostatnia grupa kredytów dla firm to już rozbudowana opcja przeznaczona dla przedsiębiorstw, które nie chcą utrzymywać danego stanu rozwoju lecz dążą do nowoczesności i większych zysków.Tego rodzaju kredyty nazywane są inwestycyjnymi i ich założeniem jest finansowanie dalszego rozwoju firmy. Chodzi tutaj jednak o rozwój, który będzie z założeniem na kilka kolejnych bądź też kilkanaście kolejnych lat. Kredyty zwane inwestycyjnymi są więc najczęściej udzielane na wysokie kwoty z długim terminem ich spłaty.

W tym przypadku firma musi również przedstawić odpowiednie plany rozwoju i inwestycji, które uprawdopodobnią, że firma rzeczywiście dzięki pieniądzom z kredytu dobrze się rozwinie. Tego rodzaju kredyt wymaga spełniania większej ilości formalności. Zazwyczaj wiąże się on z hipoteką na budynkach firmy bądź też zabezpieczaniem na sprzęcie, który w firmie się używa. W przypadku problemów ze spłatą bank przejmuje bądź to nieruchomości bądź też ruchomości w postaci maszyn.

Ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że na rynku bankowym kredyty dla firm są dziedziną, która mocno się rozwinęła w ostatnich latach. Same kredyty dla firm wymagają spełniania wielu formalności a ich uzyskanie jest możliwe przy przedstawieniu odpowiednich planów inwestycyjnych, które potwierdzą szansę na rozwój danej firmy.

Do czego służy kalkulator kredytu dla firm?

Ze względu na różne oferty banków musimy dokładnie przyjrzeć się każdej ofercie. Porównywania każdej oferty z osobna zajmie nam mnóstwo czasu, a i to nie zagwarantuje że znajdziemy najlepszą ofertą. Aby skrócić czas poszukiwania, proponujemy aby w pierwszej kolejności skorzystać z kalkulatora który wyselekcjonuje dla nas konkretne banki. W dalszej kolejności i tak będziemy zmuszeni spotkać się z przedstawicielami konkretnych banków, ale dzięki wstępnemu porównaniu zawęzimy wybór do kilku.

Kalkulator kredytu dla nowych firm

Kilka ostatnich lat przyniosło wiele nowych produktów bankowych dotyczących nowych firm, zapełniły one lukę, która istniała w latach wcześniejszych w tym sektorze. Instytucje finansowe oferują w tej chwili wiele rozwiązań dla nowo powstałych przedsiębiorstw w postaci kredytów. Najpopularniejszymi rozwiązaniami stały się trzy rodzaje takich świadczeń. Mowa tu o kredycie wekslowym, inwestycyjnym czy przyznawanym w rachunku bieżącym firmy.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego bardzo ważne jest to aby przedsiębiorca znał potrzeby swojej firmy i starał się o jak najlepsze świadczenie przystosowane dla niej. Kredyty dla nowych firm obarczone są jednak surowymi przepisami i sporymi wymaganiami administracyjnymi, i aby go otrzymać musimy przejść przez kilka etapów weryfikacji, która trwa zazwyczaj od 14 do 30 dni.

Jeśli już zdecydujemy się na takie rozwiązanie to o przyznanie świadczenia rozpocznijmy starania już na samym początku prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż banki starają się również znaleźć jak najlepsze rozwiązania dla nas, pokazują nam gdzie możemy zaoszczędzić pieniądze, a z jaką inwestycją możemy zaczekać. Celem takiego działania jest odpowiednie dostosowanie wysokości kredytu do naszych rzeczywistych potrzeb.

Natomiast wywiązywanie się z zawartej umowy na wczesnym etapie prowadzenia firmy wyrabia nam pozytywną opinię kredytową w wybranej przez nas placówce, a to może nam przynieś po pewnym okresie czasu i możliwość kolejnego dofinansowania naszej firmy.

  • Największe kwoty pieniężne przyznawane są w kredycie wekslowym jednak bardzo często wymagane jest aby weksel został podpisany przez osobę trzecią, podpisanie takiego zobowiązania będzie pociągało ją do spłaty weksla jeśli nasza firma okaże się niewypłacalna i nie wywiąże się z umowy.
  • Kredyt inwestycyjny to z kolei rozwiązanie dla firm, które posiadają pewny zasób gotówki po to aby ją zainwestować w rozwój firmy, a w późniejszym czasie otrzymać zwrot tych środków na podstawie faktur dostarczanych bankowi. Dlatego też jest to jedne z najdroższych rozwiązań.
  • Korzystnym rozwiązaniem jest kredyt przyznawany w rachunku bieżącym firmy. Jest to szybki sposób na pozyskanie gotówki, a dodatkowym plusem jest stosunkowo niskie oprocentowanie. Minusem jednak jest kwota, o którą może się starać ponieważ jest niższa niż w przypadku innych rozwiązań.