Kredyt samochodowy kalkulator

Kalkulator kredytu samochodowego

Najlepszy kredyt samochodowy – jak go wybrać?

kredyt samochodowyKażdy z nas bardzo chętnie pojeździłby sobie pięknym i nowym samochodem, ale niestety coś takiego kosztuje. Z naszych pensji ciężko jest odłożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych na nowe auto, więc w większości musimy decydować się na kredyty samochodowe będące w zasadzie jedynym realnym sposobem na wcześniejsze usadowienie się za kierownicą nowego samochodu.

Jak to jednak zawsze jest z kredytami, te produkty bankowe potrafią się dramatycznie różnić pomiędzy sobą i nigdy do końca nie wiadomo, czy decydujemy się na ten właściwy. Takiej wiedzy po prostu mieć nie będziemy, bo rynek jest zbyt dynamiczny, ale możemy zrobić bardzo dużo, by wybrać możliwie najlepszy kredyt samochodowy.

Kredyty samochodowe to niskie oprocentowanie

Na sam początek warto podkreślić, że kredyt samochodowy wcale nie musi być drogi. Mamy tu bowiem do czynienia z przypadkiem, kiedy kredytowana jest bardzo konkretna rzecz i w razie jakichkolwiek problemów ze spłatą z naszej strony, bank będzie wiedział, gdzie udać się po swoje pieniądze.

Zlicytowanie rocznego samochodu to żaden problem. Nie ma też obawy o to, że coś się stanie z przedmiotem zabezpieczenia, gdyż jest on ubezpieczony. Co niemniej ważne, nie ma najmniejszego kłopotu z wyceną kupowanego samochodu, gdyż kredyt udzielany jest dokładnie na taką kwotę, za jaką będzie on kupiony, a ściślej rzecz biorąc, na sumę nam brakującą do zapłacenia za auto. Branie kredytów na sto procent wartości samochodu jest nie najlepszym pomysłem, ponieważ powoduje to zwiększenie kosztu całej inwestycji w sposób nieproporcjonalny do zwiększonej sumy kredytu.

Oprocentowanie

Najważniejszą cechą każdego kredytu jest jego oprocentowanie. Odnosi się ono do specjalnej opłaty za to, że bank pozwala nam mieć u siebie dług. Może ono być naliczane od pozostałej do spłaty części pożyczki, albo może ono być uśrednione tak, że wszystkie raty będą równe. Jeśli spłacamy kredyt hipoteczny, prawdopodobnie wybraliśmy pierwszą z tych opcji, która zwykle jest bardziej korzystna dla kredytobiorcy.

W przypadku kredytów samochodowych zazwyczaj niestety nie ma możliwości zdecydowania się na taka opcję i musimy przyjąć warunki rat równych. Nie jest to oczywiście jakaś wielka strata. Od oprocentowania zależy wysokość miesięcznej raty i każdy bank ma obowiązek podać nam ją w trakcie robienia wyliczenia i badania zdolności kredytowej. Nie da się zresztą od tego uciec, ponieważ zwyczajnie nie wiedzielibyśmy, ile co miesiąc płacić.

Prowizja

O prowizji bardzo często zapominamy decydując się na wszelkie kredyty, nie tylko samochodowe. Jest to suma pieniędzy, która na ratę wpływa pośrednio. Wyrażona jest ona w ułamku sumy kredytu i jest potrąca w momencie wypłaty pieniędzy. W praktyce odbywa się to zazwyczaj automatycznie w taki sposób, że osoba potrzebująca pięćdziesiąt tysięcy złotych kredytu tak naprawdę bierze go znacznie więcej, ponieważ otrzymana suma już jest pomniejszona o kilka procent prowizji, więc zobowiązanie do spłacenia jest większe. Większość banków ustala prowizję pomiędzy dwa i cztery procent sumy kredytu, ale zdarzają się też często wybiegi w obie strony. Im większa prowizja, tym efektywnie wyższa rata.

Okres spłaty

Okres spłaty kredytu zwykle traktujemy jako neutralny w stosunku do kosztów kredytu. Jest to błąd. Im dłuższy okres czasu będziemy kredytowani, tym większa będzie suma całkowita spłaconych odsetek po okresie kredytowania. Można to policzyć bardzo łatwo sumując raty dla dwunasty, dwudziestu czterech i sześćdziesięciu miesięcy. Ostatnia z tych kwot będzie dużo wyższa od sumy spłat przy rocznym kredycie.

Inne opłaty

Oprocentowanie i prowizja to dwa podstawowe koszty kredytu i to one decydują w przeważającej mierze od opłacalności konkretnej oferty. Nie są to jednak jedyne wymagania, jakie są przed nami stawiane. Wspomnieliśmy już miedzy innymi o tym, że nasz nowy samochód musi być ubezpieczony, jeśli decydujemy się na jego zakup przy udziale kapitału obcego. Nie chodzi tu bynajmniej o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, lecz o AC, czyli ubezpieczenie od uszkodzeń spowodowanych przez nas samych lub nieznanego sprawcę. Mamy tutaj czasami dwie opcje do wyboru, a kiedy indziej musimy decydować się tylko na jedną z możliwych. Te opcje to zakup ubezpieczenia za pośrednictwem banku wliczenie go w koszt raty, albo zakup we własnym zakresie i przedstawienie bankowi umowy. Druga z tych wersji jest oczywiście bardziej korzystna, ale nie zawsze mamy możliwość skorzystania z niej, a czasami wiąże się to z powiększeniem kosztów kredytu i na jedno potem wychodzi.

Internetowy kalkulator kredytu samochodowego

Należy koniecznie uważać na wszelkiego rodzaju portale internetowe, które oferują nam możliwość porównania kredytów samochodowych w zaledwie kilka sekund. Taka opcja jest bowiem dalece niewystarczająca, chociaż jest to całkiem dobry sposób na zorientowanie się w rynku. Taka sytuacja spowodowana jest prostym faktem, iż porównywanie ofert przez automaty może uwzględniać tylko łatwo dające się zestandaryzować cechy ofert.

Oznacza to, że możemy bez problemu porównać oprocentowanie i prowizję, nawet uwzględniając obie te cechy równocześnie, ale już ubezpieczenie samochodu konieczne przy kredycie, to zupełnie inna sprawa. Do tego dochodzą jeszcze mniejsze rzeczy, takie jak na przykład cechy pożyczkobiorcy, które też mają znaczenie, na przykład fakt posiadania lub nieposiadania dzieci.

Kredyty samochodowe mają już wystarczającą wysokość, by takie rzeczy badać, a jak pewnie wszystkim wiadomo, banki kierują się na tym polu bardzo różnymi rzeczami. Nie oznacza to oczywiście, że internetowe mechanizmy poszukiwania najlepszej oferty nie powinny być wykorzystywane. Wręcz przeciwnie, zawsze warto z nich korzystać na samym początku drogi, ale nigdy nie powinny być dla nas absolutną wyrocznią, której osąd miałby być decydujący.

Najlepsze podejście to wybrać na podstawie wskazań internetowej porównywarki kilka najlepszych ofert i skontaktować się bezpośrednio z tak wskazanymi bankami.

Najczęściej zadawane pytania:
1) Do czego służy kalkulator kredytu samochodowego?
Kalkulator kredytowy (samochodowy) jest narzędziem pozwalającym w praktyczny sposób obliczyć wysokość poszczególnych rat kredytu we wszystkich bankach. Wyniki rankingu przedstawiamy w formie szczegółowego porównania od najniższej raty kredytu do najwyższej.

2) Jak działa kalkulator kredytowy samochodowy?
Bliska współpraca z naszymi partnerami daje możliwość błyskawicznego dostępu do zaktualizowanej oferty poszczególnych banków. Są to dane potrzebne do obliczenie rat kredytów w każdej z instytucji finansowych, a co za tym idzie w dalszej kolejności – do wyświetlenia wyników porównania w formie czytelnego rankingu.

3) Czy wypełnienie formularza kontaktowego zobowiązuje mnie do skorzystania z oferty?
Absolutnie nie. Formularz kontaktowy do banku ma służyć naszej wygodzie, oraz ułatwieniu dotarcia do klientów konsultantów wybranego banku. Wypełnienie formularza spowoduje, iż pracownik banku zadzwoni do podany numer w przeciągu 48h, ale nie jest to w żaden sposób zobowiązujące, ponieważ możemy w międzyczasie zrezygnować i poinformować o tym konsultanta bez żadnych konsekwencji..