[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst”]

BIK opublikował raport. Liczba nierzetelnych kredytobiorców maleje

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało najnowszą dokumentacją, z której jednoznacznie wynika, że liczba tzw. nadmiernie zadłużonych Polaków maleje – skala porównawcza do przełomu z lat 2007 i 2008, kiedy europejskie gospodarki wyraźne odczuły nadchodzący kryzys na świecie.

Eksperci oceniają, że wyraźne odwrócenie trendy jest widoczne dopiero od połowy 2010r. – wtedy też liczba nadmiernie zadłużonych sięgnęła poziomu 2,5% – dziś jest to już nieco poniżej 1,3% (dane BIK na koniec ubiegłego roku).

Polacy zaczynają spłacać kredyty w wyznaczonych terminach

Warto zaznaczyć, że jeśli wziąć pod uwagę liczbę nierzetelnych kredytobiorców, zmiana jest dość wyraźna, to pod względem wartości – przeterminowane zobowiązania nadal stanowią przeszło 10% wartości wszystkich udzielonych kredytów. Ich wartość szacowana jest na ok. 13,5 miliarda złotych.

Eksperci oceniają, że od przełomu lat 2007-2008r. banki znacznie bardziej restrykcyjnie obliczają zdolność kredytową potencjalnych klientów. Duże znaczenie na decyzyjność sektora bankowego miały też regulacje wprowadzane przez KNF, a w tym m.in. wprowadzenie nowej rekomendacji T, które ułatwiło korzystanie z baz danych Biura Informacji Kredytowej.

Zasadnicze zmiany nastąpiły w ostatnich latach także jeśli chodzi o samych kredytobiorców. Polacy stają się coraz lepiej wyedukowanym finansowo społeczeństwem, dzięki czemu ich świadomość i rozumienie wybranych produktów bankowych staje się coraz lepsza. W efekcie wielu dyscyplinują nie tylko odgórne regulacje banków, ale poczucie odpowiedzialności i konsekwencji płynących z ewentualnego przeterminowania się zobowiązania kredytowego. Osoby, które składają wioski i pożyczki z roku na rok przywiązują większą wagę do tego, aby regulować swoje długi w terminie.

BIK stworzył profil nadmiernie zadłużonego Polaka

Według Biura Informacji Kredytowej – statystyczny Polak uznany za nierzetelnego kredytobiorcę posiada nawet 3 razy więcej zobowiązań w porównaniu do pozostałych osób wpisanych do rejestru. Ponadto, jego wykorzystanie limitów kredytowych jest dwa razy wyższe od pozostałych dłużników istniejących w BIK. Nadmiernie zadłużeni pochodzą przede wszystkim z województwa śląskiego, a tylko co setny z woj. podkarpackiego.

Analitycy podkreślają, że chociaż liczba nierzetelnych kredytobiorców bankowych nieznacznie spada, o tyle ta sytuacja nieco inaczej może wyglądać w przypadku pozabankowych firm pożyczkowych. Z tego też powodu ekonomiści naciskają na polskie władze, aby te wprowadziły nowe regulacje, ograniczające ich działalność i obciążanie klientów dodatkowymi kosztami. Przypomnijmy, że tylko w tym miesiącu projekt zmian ustawie przygotowało Ministerstwo Finansów (wcześniej podobne wioski zgłaszało m.in. Prawo i Sprawiedliwość).

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *