W związku z obniżeniem stóp procentowych, w ostatnich latach mocno spadło procentowanie zarówno  lokat jak i rachunków oszczędnościowych.Pomimo tych spadków i braku jakichkolwiek sygnałów o możliwości wzrostu oprocentowania w najbliższym czasie, lokowanie pieniędzy w banku wciąż cieszy się dużą popularnością  jako jedna z metod oszczędzania i pomnażania oszczędności. Czy pomimo takich warunków można jeszcze  zarobić jakieś sensowne pieniadze na  lokacie? Okazuje się, że jest to jak najbardziej  możliwe, wystarczy tylko odrobina dobrego rozeznania w temacie.

Od czego zależy zysk z lokat bankowych?

 

Oprocentowanie lokat jest uzależnione od stawki WIBOR, stóp procentowych i inflacji. Według założeń NBP  w roku 2016 inflacja ma utrzymać się na poziomie -0,4% czyli jest to de facto deflacja, WIBOR na poziomie 1,73%, a pozostałe stopy procentowe na poziomach:

 • referencyjna – 1,50%,
 • lombardowa – 2,50%,
 • depozytowa – 0,50%,
 • redyskontowa – 1,75%.

Nie potwierdziły się prognozy o obniżeniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a umiarkowana deflacja oznacza wzrost wartości pieniądza, co przekłada się na realny zysk właściciela lokaty. Zarabianie na lokatach jest więc w najbliższym czasie możliwe. Można, a nawet wskazane jest skorzystanie z promocji i okazji, które proponują niektóre banki, szczególnie dla nowych klientów.

Ile można zarobić na lokacie?

 

Oprocentowanie  standardowe lokat jest teraz dość skromne i w większości  banków oscyluje w granicach 1–2%, ale przy odrobinie uporu, można znależć banki, które, szczególnie dla nowych klientów oferują zyski na poziomie 3 – 4% w skali roku. Ponadto lokaty mają również swoje plusy, niewielkie co prawda, ale jednak, do których należą:

 • gwarancje bankowe i jeśli kwota oszczędności mieści się w 100 tys. euro, można  liczyć na wypłatę środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nawet w przypadku ogłoszenia przez bank upadłości,
 • procent na lokacie jest  niewielki, ale bezpieczny  i jest to dobra alternatywa dla osób stroniących od ryzykownych inwestycji oraz lubiących proste i jasne rozwiązania.
 • procent na lokacie jest wyższy niż na koncie oszczędnościowym,
 • można zdecydować, jaką kwotę chce się ulokować i na jaki okres, a znając oprocentowanie, można obliczyć  ile się zarobi na tej konkretnej lokacie.

Która lokata jest tą najlepszą?

 

Na początek należy dokonać starannego rozeznania w ofertach różnych banków. Rankingi lokat bankowych można sprawdzić w internecie. Ponadto należy sprawdzić jakie dodatkowe korzyści oferują banki.

Mogą to być np:

 • stałe oprocentowanie przez okres trwania lokaty,
 • możliwość zerwania lokaty bez utraty odsetek w przypadku, kiedy pieniądze są potrzebne na inne cele,
 • założenie lokaty i przeniesienie funduszy do innego banku, który w zamian za tę opcję zaproponuje  wyższy zysk dla nowych klientów.

Te i kilka innych prostych manewrów opłaca się szczególnie w sytuacji, gdy mamy do dyspozycji większą kwotę pieniędzy do ulokowania na lokacie. I chociaż zyski z kwot trzymanych na lokatach nie należą do jakichś rewelacyjnych, to zawsze są większe i bezpieczniejsze od tych trzymanych w przysłowiowej  „skarpecie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *