Jaki kredyt na wykończenie mieszkania? Tylko niektóre z mieszkań oddawanych na rynku pierwotnym do użytkowania trafiają do klientów w stanie gotowym do zamieszkania. Większość to mieszkania w tzw. stanie deweloperskim, czyli do wykończenia. Możliwości sfinansowania wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim, realne do uzyskania są w zasadzie trzy:

  1. Opcja pierwsza to sfinansowanie z posiadanych środków własnych
  2. Opcja druga to kredyt hipoteczny na budowę połączony z kredytem na jego wykończenie
  3. Opcja trzecia to zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub pożyczka celowa

Wybór opcji zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji finansowej inwestora. Wersja zakupu mieszkania z kredytem hipotecznym  połączonego z kredytem na jego wykończenie jest najbardziej optymalna i najatrakcyjniejsza pod względem długości okresu spłaty oraz wysokości przyszłych rat. Środki własne przeznaczamy w tej wersji na wkład własny. Kredyt taki zwiększy nam docelowo wartość nieruchomości i tym samym podwyższy zabezpieczenie bankowe. Zwiększając w  ten sposób wkład własny, będziemy mogli wynegocjować z bankiem lepsze warunki, a to z kolei wpłynie na zmniejszenie naszych wydatków związanych z zakupem i wykończeniem nieruchomości. Co można sfinansować ze środków kredytu hipotecznego?

  • Układanie płytek i parkietu
  • Montaż płyt gipsowo-kartonowych i paneli
  • Wykonanie gładzi szpachlowych i malowanie
  • Wykorzystanie materiałów budowlanych, sanitarnych i tych elementów wyposażenia mieszkania, które będą trwale związane z mieszkaniem
  • Niektóre banki sfinansują również meble pod zabudowę, koszt zakupu i montażu szaf wnękowych oraz sprzętów AGD pod zabudowę

Wszystko to będzie możliwe pod warunkiem zgromadzenia i poprawnego wypełnienia kompletu odpowiednio przygotowanych dokumentów wraz z wnioskiem o jego przyznanie, a to z kolei daje nam pewność uzyskania pozytywnej decyzji banku. Przy tego typu kredytach marża i prowizja banku jest obniżona, a szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na opłaty bankowe, łącznie z oprocentowaniem oraz kwestię odpowiedniego przygotowania dokumentów potwierdzających realizację poszczególnych etapów inwestycji i wykończenia mieszkania.

Wszystkie te szczegółowe informacje uzyskamy w banku, który wybierzemy i który potwierdzi naszą zdolność kredytową. Indywidualną kwestią jest fakt wyboru takiego banku.  Jedne banki oferują najniższe  na rynku oprocentowanie, inne łatwiejsze i szybsze warunki udokumentowania wykorzystania przyznanych środków, jeszcze inne oferują łatwiejszy dostęp do kredytu czy przygotowanie mniejszej ilości dokumentów. Kolejnym plusem może być pomoc informacyjna ze strony specjalistów bankowych. Wszystkie te czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze najodpowiedniejszej oferty bankowej i starannie je rozważyć podejmując ostateczną decyzję.


Przydatne linki:

  • Kliknij tutaj aby wypełnić krótki formularz i skontaktować się z konsultantem
  • Kliknij tutaj aby zbadać zdolność kredytową

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *