Kalkulator leasingowy – wstęp

Leasing to coraz bardziej popularne narzędzie w arsenale polskich przedsiębiorców, które pomaga im nie tylko w rozwijaniu biznesu, ale bardzo często jest elementem umożliwiającym samo jego rozpoczęcie.

Jego zasada jest bardzo prosta: strona finansująca w umowie leasingu przekazuje rzecz do użytkowania drugiej stronie umowy, czyli naszemu przedsiębiorstwu, a w zamian za to my płacimy Im ratę leasingową. Składa się ona z raty kapitałowej, która jest częścią wartości przedmiotu, oraz z raty leasingowej będącej odsetkami od wartości transakcji, czystym zyskiem finansującego. Takie warunki umowy naturalnie powodują, że porozumienie z finansującym może przyjmować bardzo różne formy i generować koszty równej wielkości za uzyskanie tej samej rzeczy.

Właśnie z tego powodu działają kalkulatory leasingowe wzorowane na kalkulatorach kredytowych. Ich postać jest prosta, a funkcjonowanie wyjątkowo efektywne.

Typowy kalkulator leasingowy znajdziemy na stronie internetowej. Powinien on być w pełni darmowy, ponieważ jest to narzędzie stosunkowo proste w wykonaniu i tanie w utrzymywaniu. Konieczny jest tylko początkowy nakład pracy, trochę wiedzy i umiejętność zgromadzenia ofert wielu firm leasingowych. To właśnie poszczególne oferty firm leasingowych są tutaj dla nas najważniejszym elementem i właściwie sensem istnienia kalkulatorów.

Jak korzystać z kalkulatora leasingowego?

Pierwsza rzecz, jaką musimy wskazać, to przedmiot leasingu, czyli to, co uzyskamy od leasingodawcy. Ma to wielkie znaczenie, ponieważ decyduje o ryzyku całej transakcji, a dodatkowo wpływa na wartość teoretycznego przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Niektóre rzeczy amortyzują się szybciej finansowo niż realnie, a niektóre jeszcze się finansowo nie zamortyzują, a realnie już są nie do użycia.

Równie istotne jest to, czy leasingowany przedmiot jest nowy, czy już był używany. W umowie leasingu z typową firmą leasingową można nawet zorganizować taką transakcję, że przedmiot leasingowy przed jego zakupem przez finansującego będzie należał do nas, a po uzyskaniu pieniędzy za jego odkup, przedmiot wróci do nas i będziemy z niego korzystać na ogólnych zasadach leasingu.

Nieodłącznym elementem kalkulatora jest oczywiście wartość przedmiotu leasingowanego. Uzyskane przez nas oferty będą się odnosić proporcjonalnie do tej sumy i jest ona po prostu potrzebna do wyliczenia konkretnych kwot, ale niektóre firmy leasingowe mogą też wprowadzać ograniczenia dla danych przedmiotów leasingu w zależności od ich wartości. Kalkulator nas od razu poinformuje, jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce.

Podobne znaczenie maja dwie kolejne opcje, które znajdziemy w kalkulatorze. Jest to wysokość opłaty wstępnej i okres leasingu. Pierwsza z nich to poniekąd wkład własny. Nie zawsze jest to wymagane, ale tak jak w przypadku zwykłych kredytów, opłata wstępna o możliwe dużej wysokości jest bardzo przez leasingodawcę lubiana. Zabezpiecza ona po części jego interesy, a dla nas też jest korzystna, ponieważ bezpośrednio wpływa na opłatę leasingową.

Okres leasingu to po prostu okres trwania umowy. Przekłada się on bezpośrednio na całkowity koszt przedsięwzięcia i wysokość poszczególnej raty leasingowej. Po uzupełnieniu tych wszystkich danych wystarczy tylko uruchomić przeliczenie, a naszym oczom ukaże się grupa propozycji z różnych firm leasingowych. Warto pamiętać, ze najczęściej są to oferty do negocjacji.