[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst”]

Marek Belka oczekuje zmian w zakresie kredytów walutowych. Szykują się nowe regulacje?

Zdaniem Marka Belki, sektor bankowy w Polsce ma poważny problem z kredytami hipotecznymi, które zostały udzielone w obcych walutach. Podczas ostatniego Forum Bankowego, prezes NBP przekonywał, że temat ten nie powinien zostać wyciszony i pozostawiony bez konkretnego rozwiązania.

Belka negatywnie ocenił działalność banków

Klienci banków będą mogli liczyć na wsparcie ze strony rządu? Tego na razie nie wiadomo. Prezes

Narodowego Banku Polskiego w rozmowie podczas panelu dyskusyjnego na Forum Bankowym wskazywał, że instytucje finansowe działające na terenie naszego kraju nie powinny unikać tematy kredytów walutowych.

W jego opinii, wyciszenie problemu może negatywnie wpłynąć na sektor bankowości, relacje z klientami oraz wiele innych czynników.

Problemem nie są tylko kredyty hipoteczne

Marek Belka wskazywał, że tematu nie można pozostawić na kolejne dwadzieścia lat bez rozwiązania, a sama możliwość udzielana kredytów hipotecznych w obcych walutach przez banki było „wielkim błędem”. Prezes NBP uważa, że liczba produktów oferowanych przez instytucje finansowe działające w Polsce, które budzą jego wątpliwości jest jednak znacznie dłuższa i oprócz kredytów hipotecznych, wskazał na lokaty omijające podatek z tytułu kapitalizacji odsetek od oszczędności oraz same polisolokaty.

Szef banku centralnego podkreślał, że wprowadzenie na rynek tzw. lokat antypodatkowych było kpiną z państwa, co w efekcie też nie doprowadziło do wzrostu wartości samych banków. Poza tym, Belka ocenił, że chociaż podobne problemy nie dominują w sektorze bankowości jako takim, o tyle przedstawiciele tego segmentu powinni mieć na uwadze dobro klienta oraz dobrą opinię branży w szerszym ujęciu.

Podczas Forum Bankowego prezes NBP poruszył także niechęć sektora bankowego w finansowaniu działań mających bezpośredni wpływ na innowację i rozwój technologii, a także brak wsparcia dla nowoczesnych firm z potencjałem wzrostu. Marek Belka oczekuje, że instytucje finansowe zainteresują się tym problemem i wprowadzą rozwiązania, które wesprą potencjał rozwoju polskiej gospodarki.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *