Marże kredytów hipotecznych.

Marże kredytów hipotecznych obecnie, są niższe niż te które przy podobnych warunkach kredytu obowiązywały w 2014roku. Pomimo tego, że stawka WIBOR 3M zaczęła wzrastać to polityka banków idzie w kierunku obniżania wysokości marży. Wynika to być może z faktu poprawy koniunktury na rynku nieruchomości i większego zainteresowania nową ofertą deweloperską.

W ciągu ostatnich lat uległy relatywnemu obniżeniu ceny nieruchomości, a deweloperzy dokonali korekty dopasowania struktury podaży mieszkań poprzez budowę mniejszych lokali i w lepszych lokalizacjach. Kupujących, którzy wrócili na rynek pierwotny można podzielić na trzy grupy:

1 grupa to:

kupujący za gotówkę, którzy przy niskich stopach procentowych i niepewności na giełdzie inwestują pieniądze w nieruchomości na wynajem

2 grupa to:

osoby młode, absolwenci szkół wyższych z dobrymi kompetencjami i obiecującymi perspektywami zawodowymi z dużych miast

3 grupa to:

osoby które kupują kolejne lokale po pozytywnych doświadczeniach z poprzednich lat

Marża bankowa jest czynnikiem stałym oprocentowania kredytu i dlatego warto starać się o wynegocjowanie na samym starcie jak najniższego jej poziomu, bo później jej modyfikacja może być w danym banku niemożliwa.

Wysokość marży wziętych do analizy banków przy kredycie hipotecznym na 90% wartości nieruchomości, na okres 25 lat, kwocie kredytu w wysokości 550tys. złotych i równych ratach przedstawia się następująco w zestawieniu od najbardziej do najmniej korzystnej:

Bank BGŻ BNP Paribas 1,45%

PKO BP 1,51%

Eurobank 1,55%

Bank PKO 1,59%

mBank 1,60%

BZ WBK 1,69%

Bank BPS 1,79%

BOŚ  1,80%

Bank Milenium 2,09%

Alior Bank 2,40%

Getin Bank 2,47%

Różnice w obniżce marży w roku 2015 w stosunku do roku 2014 wynoszą od 0,68 w przypadku Eurobanku, do 0,00 w przypadku Banku Milenium i BZ WBK

W przypadku kredytu w wysokości 80% wartości nieruchomości, na okres 25 lat, przy kwocie kredytu 490tys. złotych i równych ratach ranking banków wygląda następująco:

Bank BPH 0,85%

PKO BP 1,34%

Bank BPS 1,39%

BGŻ BNP Paribas 1,40%

Deutsche Bank 1,49%

Eurobank 1,50%

mBank 1,55%

Bank Pekao S.A. 1,59%

BZ WBK 1,69%

BOŚ 1,70%

Różnice w obniżce wynoszą w tym przypadku od 0,70% w przypadku Banku BPH do 0,00% w przypadku Deutsche Banku i BZ WBK.

Wybierając kredyt hipoteczny należy pamiętać, że marża bankowa nie jest jedynym elementem wpływającym na to ile przyjdzie nam w przyszłości zapłacić w sumie za kredyt. Bardzo często przy promocyjnej stawce marży mogą występować inne mniej korzystne warunki, jakie pożyczkobiorca musi spełnić, żeby otrzymać kredyt. Spełnienie tych dodatkowych warunków, ubezpieczeń i innych opłat, wpłynie w ostatecznym rozrachunku na faktyczną atrakcyjność danego kredytu, i może się on okazać mniej korzystny pomimo niższej marży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *