[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst”]

Niemiecki fundusz dofinansował „Lendico” – nowoczesny serwis pożyczek społecznościowych

Na polskim rynku pojawił się kolejny serwis, za pośrednictwem którego Polacy będą mogli starać się o finansowanie bieżących potrzeb konsumpcyjnych. „Lendico” ma stać się godną konkurencją dla pozabankowych firm pożyczkowych oraz samych instytucji finansowych.

Sektor pożyczek społecznych rośnie w dynamicznym tempie. Kilka lat temu na rynku debiutował kokos.pl, z czasem finansowo.pl oraz kilka innych projektów. Zdaniem analityków, jeszcze na przełomie lat 2008-2009 Polacy niechętnie korzystali z tego typu usług, ale dziś obroty liderów nikogo już nie szokują. Tylko przez 5 pierwszych lat działalności, kokos.pl ułatwił pożyczkobiorcom w zaciągnięciu zobowiązań o wartości łącznej blisko 100 milionów złotych; to i tak niewiele w porównaniu do lidera na amerykańskim rynku – Lending Vlub sięgnął po 260 milionów dolarów.

Pożyczki z oprocentowaniem na poziomie 6%? To możliwe

Wprowadzone na początku marca „Lendico” zostało wyposażone w kilka autorskich rozwiązań, które nie zostały zaimplementowane w konkurencyjnych projektach.

Do dyspozycji użytkownika jest między innymi zaawansowany system klasyfikacji użytkowników, którego dane są na bieżąco uzupełniane o informacje zawarte w InfoMonitorze oraz Krajowym Rejestrze Długów. Poza tym, każda z zarejestrowanych w serwisie osób jest weryfikowana przez algorytm na podstawie rachunku rozliczeniowego, poziomu miesięcznych dochodów oraz kilku pozostałych czynników i automatycznie przyporządkowywana do jedne z pięciu grup – w zależności od potencjalnego ryzyka.

Użytkownicy z odpowiednio dobrymi wynikami finansowymi mogą liczyć na niskie oprocentowanie pożyczek, nie przekraczające 6% (serwis pobiera dodatkowo opłatę manipulacyjną wynoszącą od około 2,5% do 5%). Prowizja operacyjna dla „Lendico” została ustalona na poziomie 1% od wpływów pożyczkodawców.

Tanie pożyczki, ale tylko dla wybranych klientów

Z informacji podanych przez przedstawicieli „Lendico” wynika, że serwis skierowany jest przede wszystkim do najbardziej wiarygodnych klientów. Warto podkreślić, że na niemieckim rynku, aż 98% pożyczek zaciągniętych za pośrednictwem „Lendico” jest spłacanych terminowo. Założyciele oczekują, że podobne wyniki zostaną utrzymane także w przypadku polskiego odpowiednika.

Warto podkreślić, że projekt niemieckiego inwestora nieco inaczej traktuje sam proces pożyczek społecznych. Serwis nie jest tylko tradycyjną platformą ogłoszeniową, ale pośrednikiem w relacjach między pożyczkobiorcą oraz pożyczkodawcą.

Każda ze stron podpisuje stosowną dokumentację i to „Lendico” odpowiada za sam proces, a w tym m.in. przejmuje kompetencje w zakresie ewentualnego procesu windykacyjnego – warunki narzucone w regulaminie z wyszczególnieniem, że spółka odsprzedaje dług zewnętrznym partnerom, ale tylko jeśli cena sprzedaży osiągnie próg minimum 9% zaległego zobowiązania.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *